Tříkrálové koledování „Vranováků“ na Vranově, v Lelekovicích, v České a na Lesné

7. 1. 2017

Každý rok se zapojujeme do Tříkrálové sbírky. Letos jsme rozdělili svoje síly na čtyři místa – na Vranově ve 4 lidech, v Lelekovicích v počtu 7 osob, v České se svým týmem byl Jirásek a na Lesné Véna se svojí rodinou.

Koledování na Vranově

jak jej vylíčil Lukášův tatínek:
Všichni koledníci naší skautské skupinky dorazili, nikoho neodradil ani pořádný mráz (ráno bylo na Vranově – 18 st.C). Po požehnání koledníkům ve vranovském kostele jsme statečně vyrazili na přidělený okruh. Na oblohu se mezitím vyhouplo sluníčko, rozzářila se modrá obloha, sníh příjemně vrzal pod nohama, takže se nám i přes stálý mráz šlapalo celkem příjemně. Kluci skautům ostudu rozhodně neudělali, hezky zpívali, Fanda bravurně doprovázel na flétnu, i když mu tu a tam zamrzala. Takže se nám pokladnička celkem rychle plnila nejen mincemi ale především bankovkami i s vyššími čísly. Krom toho se nám i batoh rychle plnil různými pamlsky, kterými nás štědří obyvatelé Vranova zahrnovali. Abychom zvýšili šanci na zdárné zvládnutí cca 5-ti hodinového koledování v nepolevujícím mrazu bez zdravotních následků, provedli jsme na trase dvě zahřívací a občerstvovací přestávky na horkou polévku, čaj a špagety. Na závěr si kluci spravedlivě rozdělili plný koš dobrot, na oslavu zdárného průběhu akce si spolu ještě vydatně zařádili a po společném obědě se rozešli do svých domovů. Myslím, že nás všechny mohl po náročném dni hřát dobrý pocit, že jsme svým úsilím napomohli dobrému dílu – pomoci potřebným i potěšili mnohé lidi, které jsme navštívili.

A jak to proběhlo v Lelekovicích?

I když jsme zde začínali až ve 13 hodin a sluníčko svítilo ostošest, rtuť teploměru byly kdesi hluboko pod nulou. Přesto se naše skupinka sešla v úctyhodném počtu 7 osob. A že jsme se na sbírku připravili. Letos jsme se chtěli pochlubit dvouhlasně zahranými koledami v podání Jožky a Jirky. Kluci se na svůj příspěvek do této bohulibé akce tak těšili, že Jožku neodradila ani ranní horečka a kluci trvali na svém, že budou hrát i přes to, že jsem měl obavy, aby ke svým nástrojům nepřimrzli jak ve filmu Obecná škola v případě zábradlí. Na společném srazu u školy a požehnání kluci za velkého obdivu všech zúčastněných opravdu svoji první koledu zdárně zahráli. A pak jsme už vyrazili do námi svěřeného úseku na konci Lelekovic. Žel, než jsme tam dorazili, mráz dokončil svoje sabotérské dílo a obě trubky beznadějně zamrzly. Museli jsme se tedy opět spolehnout na naše hlásky, což kupodivu až do konce našeho tříhodinového koledování naše hlasivky vydržely. Obyvatelé chaloupek i třípatrových vil nás vždy vlídně přivítali a nasoukali do pokladničku nějakou tu bankovku. Petr jim potom odborně na futra vymaloval nápis K+M+B 2017. Občas jsme dostali i něco dobrého na zub. Jen v jednom případě nás nevrlý pán odehnal od svých vrátek. Ale i to ke koledování patří.
A nakonec čerstvá zpráva – podařilo se nám vybrat rekordních 9.094 Kč.

Koledování v České popsal Jirásek:

V sobotu 7. ledna léta Páně 2017 ve svátek svatého Rajmunda z Peňaforu někdy kolem půl jedné odpoledne jsme se sešli před naším domem. Tedy, abyste pochopili, nešel jsem s Jeleny a Zeleňáky do Lelekovic, ale s místními dobrovolníky do České. Někdy ve tři čtvrtě na jednu se vyšlo. Pro nedostatek ochotných a zdravých dětí byly v každé skupince jen dvě děti a jeden dospělý. Po lokalitě Bau 32 (sídlišti) a po oblasti Nádavky a Nivky chodily dvě skupinky, které se zmíněného srazu neúčastnily. My co jsme se tedy opravdu sešli, jsme ve dvou skupinách obešli zbytek obce tzv. „Starou Českou“. Nejprve jsme se pustili do nevelké zástavby směrem ke Kuřimi a společně poprosili o příspěvek na Charitu i v místní nově otevřené restauraci. Dále jsme pokrčovali k sokolovně, do Nové ulice, kde druhá skupina nabrala dalšího krále. Přes bytový dům jsme se vrátili na hlavní ulici. Pokračovali jsme pak každá trojice po jedné straně ulice (trojice, protože druhá skupina stihla nabraného krále též ztratit (vzdal to). Po splnění našeho cíle jsme si ještě rozdělili vykoledované sladkosti u jednoho z králů doma.
A to už byla tma a my se vypravili domů.

Véna popsal svoje koledování na Lesné v zápisu, který je v příloze

Díky všem za veliký dobrý skutek, který se nám vydařil.

Vašek

2017-01-07 trikralova sbirka vranovaci 01 2017-01-07 trikralova sbirka vranovaci 02 2017-01-07 trikralova sbirka vranovaci 03 2017-01-07 trikralova sbirka vranovaci 04
2017-01-07 trikralova sbirka vranovaci 07 2017-01-07 trikralova sbirka vranovaci 08 2017-01-07 trikralova sbirka vranovaci 14 2017-01-07 trikralova sbirka vranovaci 15
jozka detail jozka sbirka vena 1 vena 2